När är sista kompletteringsdag?
Sista dag att komplettera med underlag är 1 vecka efter ansökningsperioden stängt!
Observera att vissa utbildningar stänger tidigare än andra. Du hittar ansökningsperiodens datum under respektive utbildning.
Sista dag att komplettera med underlag är 1 vecka efter ansökningsperioden stängt!
Observera att vissa utbildningar stänger tidigare än andra. Du hittar ansökningsperiodens datum under respektive utbildning.
Urvalsprov kan skrivas from den 3/3 tom den11/5. Du väljer själv vilken tid samt dag, du loggar in med Bank-id. Saknar du Bank-id eller behöver ett anpassat prov kan du kontakta oss på antagning@ssb.se
All information om urvalsprovet får du i samband med inlämnad ansökan, se dina meddelanden på yh-antagning
Rekommendationer för dator
För att undvika problem och ha möjlighet att arbeta effektivt under studietiden, följ rekommendationerna nedan.
PC & MAC
• Dator PC med Windows 10/11 eller MAC med macOS Monterey eller senare
• RAM-minne 8GB eller större
• Hårddisk 128GB eller större
Program till datorn (PC & MAC)
• Senaste säkerhetsprogrammen.
• Microsoft Office-paket för dokumenthantering (Skolan erbjuder Microsft 365 Education Plus för studenter under studietiden).
Övrigt
• WiFi-mottagare med stöd för 5GHz wifi-bandet.
Icke rekommenderat
• Datorer med skärm 12 tum och mindre.
• Chromebook, surfplatta, smartphone eller annan enhet som inte stödjer Windows eller MacOS operativsystem för persondatorer.
Om behörighetskravet är Matematik 2 så är Matematik 2a, 2b och 2c godkända och självklart alla högre nivåer.
Tänk på att ditt examensbevis är en värdehandling och att vi bara sparar ditt bevis en begränsad tid. Saknar du ditt gamla examensbevis, så hör av dig till info@ssb.se och se om vi har ditt kvar.
Sen anmälan betyder att sista ansökningsdag har passerat, men att vi tar emot ansökningar till reservplatser. Sena anmälningar antas i turordning, det innebär att vi erbjuder alla som är behöriga plats i den ordning ansökningarna kommer in till oss. Tänk därför på att ladda upp de betyg/intyg som krävs för att styrka din behörighet så fort som möjligt. När utbildningen är helt full tar vi bort möjligheten att göra en sen anmälan.
YH-Flex är en helt ny utbildningsform och vänder sig till dig som redan har betydande kunskaper (ca 50 %) om innehållet i ett YH-program. Genom att vi validerar dina tidigare kunskaper kan du hoppa över vissa kurser i YH-programmet och ändå få en full examen. YH-Flexplatser finns endast på vissa program.
Kontakta Utbildningsledare gällande upplägg och innehåll för respektive program. Kontaktuppgifter hittar du på hemsidan.
Studietakten som står angiven på respektive utbildning är fast och går ej att ändras.
Klicka på länken nedan för att läsa i detalj hur ansökningsprocessen går till
Om du åberopar reell kompetens ska du fylla i ett kompetenskartläggningsformulär.
Vi sänker inte behörighetskraven och att fylla i formuläret är i sig ingen garanti för att bli behörig. All bedömning utgår från din beskrivning av din kompetens och de dokument som du skickar in som styrker dina uppgifter.
Det är svårt att säga exakt vad du ska skicka in när du ansöker om reell kompetens. Det beror på vilka tidigare erfarenheter du har. Tänk dig att utbildningen är ett jobb du vill söka, och se till att skicka in allt som kan styrka dina tidigare erfarenheter.
Gör det lätt för antagningsteamet att bedöma din kompetens!
Saknar du ett fullständigt gymnasiebetyg? Då behöver du beskriva din kompetens utifrån att du trots det har förmåga att tillgodogöra dig en eftergymnasial utbildning.
Saknar du betyg i en gymnasiekurs som utgör den särskilda behörigheten? Då bör din beskrivning utgå från det. Om utbildningen du vill söka har Engelska 6 som särskilt behörighetskrav och du inte har läst Engelska 6 på gymnasiet, ska du beskriva hur du fått motsvarande kunskaper på annat sätt. Ett exempel kan vara att du har arbetat i ett engelskspråkigt land och har därmed fått dessa kunskaper genom arbete istället studier. Du styrker detta med ett arbetsintyg där det till exempel tydligt framkommer att du uteslutande har kommunicerat på engelska i ditt arbete.
Tänk på att styrka det du tar upp i kompetenskartläggningsformuläret med till exempel arbetsintyg, referenser, registerutdrag eller liknande.
Att du gärna vill studera på Stockholm School of Business tycker vi är jätteroligt – men det utgör tyvärr ingen grund för en bedömning av din reella kompetens.
Ansökningsperioden för de flesta långa programmen öppnar den 3/2 och stänger den 4/5-2025. OBS Programmen Redovisningskonsult samt Försäkringsrådgivare stänger den 30/3-2025.
Det är Myndigheten för Yrkeshögskolan som bestämmer vilka utbildningar som får starta. En utbildning kan få avslag att starta trots att den uppfyller alla krav eftersom Myndigheten har en begränsad budget och inte kan bevilja alla ansökningar om att starta YH-utbildningar. I år prioriterade Myndigheten bland annat utbildningar inom Hälso- och sjukvård samt socialt arbete.
Nej. Vi gör inga bedömningar via mail utan man får ladda upp sina dokument på sin ansökan på yh-antagning.
Det är ca 35-40 platser.
Ja, det går bra. Du kan bli antagen till flera utbildningar samtidigt och själv välja vilken utbildning du vill gå.
Det är viktigt att du tackar ja till din plats på yh-antagning! Du hittar Välkomstbrev med viktig information på din yh-sida.
Nej, utbildningarna är kostnadsfria och CSN-berättigade.
Vi tittar på ditt betyg i det särskilda behörighetskravet och räknar ett snitt på det. Om du har G/E i betyget får du 1 p för varje betyg delat på 2: 1+1/2=1 Om en sökande har MVG / A betyget får man maxpoäng (10). Utöver detta tittar vi på resultatet av urvalsprovet.
Från och med mars månad kommer du att kunna göra urvalsprovet.
Alla blir kallade till provet, urvalsprovet är inget du kan förbereda dig inför!
Urvalsprovet är inte obligatoriskt att göra. Dock gynnar det dig att göra det eftersom det ökar dina chanser att komma in ju bättre resultat du får på provet. Det läggs ihop med dina betyg i slutbedömningen
Om du inte uppfyller behörighetskraven finns ändå möjlighet att bli antagen till en av våra utbildningar. Stockholm School of Business kan anta sökande som bedöms kunna tillgodogöra sig utbildningen och därefter utöva det yrke som utbildningen förbereder för. Detta kallar vi Fri kvot. Det här undantaget gäller högst 20% av utbildningens platser.
Om du vet med dig att du inte uppfyller kraven för behörighet varken genom formella meriter (betyg) eller genom reell kompetens är det viktigt att du uppger detta i din ansökan så att Stockholm School of Business kan bedöma den på rätt sätt.
Så hör gör du för att ansöka om Fri kvot:
Följ instruktionerna för att ansöka om reell kompetens.
Bifoga dessutom ett personligt brev som talar om vad det är du saknar i behörighetskraven och förklara varför du anser kunna tillgodogöra dig utbildningen och därefter utöva det yrke som utbildningen förbereder för.
Reell kompetens är för dig som saknar fullständiga gymnasiebetyg eller inte har betyg i ämnen som är särskilda krav för utbildningen.
Reell kompetens innebär att du visar att du skaffat dig kunskaperna som krävs på ett annat sätt än genom formell utbildning. Det kan ha skett via till exempel arbete, föreningsliv eller annan form av undervisning.
Att åberopa reell kompetens är ingen garanti för att bli behörig. All bedömning utgår från de dokument som du skickar in, och vi sänker inte behörighetskraven.
Det är svårt att säga exakt vad du ska skicka in när du ansöker om reell kompetens. Det beror på vilka tidigare erfarenheter du har. Tänk dig att utbildningen är ett jobb du vill söka, och se till att skicka in allt som kan styrka dina tidigare erfarenheter.
När du ansöker via reell kompetens ber vi dig skicka in:
· Gymnasiebetyg för de kurser du har slutfört (ej individuell studieplan)
· CV + Arbetsintyg/referensbrev
· Personligt brev som motiverar varför du vill gå utbildningen
· Ett kompetenskartläggningsformulär som du hittar här
· Eventuellt andra dokument som styrker dina kunskaper
Om du inte uppfyller alla behörighetskraven kan du ansöka via något som kallas Reell kompetens eller Fri kvot. Läs mer här>> https://ssb.se/sa-ansoker-du/
Rollen Payroll Business Partner utgår från lönespecialisten och adderar tekniska färdigheter, verksamhetsförståelse, medarbetarupplevelsen, lön ur ett ekonomiskt perspektiv och kryddar med HR.
Antagningsbesked för hösten 2025 skickas ut den 30/5.
Har du sökt till en kort YH-kurs kommer antagningsbeskedet cirka 7-14 dagar innan
kursstart
Det är frivilligt att göra urvalsprovet, men poängen du får på urvalsprovet är till största del det som avgör din plats i antagningsordningen!
Alla sökande kallas till urvalsprov, så att ingen ska missa att göra provet under tiden ansökningarna behandlas.
Det kan vara olika urvalsprov för de olika utbildningarna. Läs instruktionerna om vad som gäller för just det prov som du kallts till!
Urvalsproven genomförs online under mars-maj och du behöver legitimera dig med Bank-ID. Saknar du Bank-ID eller behöver ett anpassat prov behöver du kontakta oss i god tid! Du skickar ditt mail till antagning@ssb.se
Antagningsteamet kan inte svara på frågor gällande urvalsprovens innehåll, vanligtvis baseras proven på utbildningens särskilda förkunskaper.
Alla våra YH-utbildningar är på heltid om inget annat anges.
På våra ortsbundna utbildningar har du i genomsnitt 15 timmar lärarledd tid per vecka. Lärarledd tid är schemalagd och kan till exempel omfatta föreläsningar, lektioner, övningar med handledare, genomgångar eller liknande. Den schemalagda tiden genomförs till största del i klassrum i våra lokaler, men undervisningen kan också ske via Teams eller videolänk.
För heltidsstudier räknar vi med att du ägnar cirka 40 timmar per vecka åt studierna. Under den tid som inte är schemalagd är dina studiemöjligheter flexiblare – ej schemalagd tid är till exempel självstudier, individuella uppgifter och grupparbete.
Intensiteten i utbildningen kan variera en del under terminerna och ändringar kan förekomma. Under LIA-praktiken som är en tredjedel av utbildningen är du ute på en arbetsplats med normala 40 timmars arbetsveckor.
Alla som studerar på en utbildning på yrkeshögskolan har rätt till särskilt pedagogiskt stöd om behov finns. Du kan läsa mer på www.myh.se
I dagsläget har vi endast utbildningar på svenska. Men viss kurslitteratur kan vara på engelska.
Vi finns i Stockholm, Göteborg och i Malmö. Men vi har även vissa distansutbildningar som du kan delta i oavsett var i Sverige du bor någonstans.
LIA är förkortning av Lärande i arbete (LIA) och är ungefär samma sak som praktik. Det innebär att du som studerar praktiskt tillämpar och lär dig ditt yrke ute på en arbetsplats. Cirka en tredjedel av utbildningen är LIA.
Frågor gällande LIA kan aktuell utbildningsledare för aktuell utbildning svara på. Kontaktuppgifter till utbildningsledaren hittar du på hemsidan under respektive utbildning.
Nej. Vi har i dagsläget ingen möjlighet att hjälpa till med boende för våra studerande.
Enligt uppgifter från Myndigheten för yrkeshögskolan så har 9 av 10 jobb inom 6 månader efter examen från en yrkeshögskola.
I dagsläget har vi två utbildningar som vi har på distans: utbildningen Butiksledare och utbildningen Visual Merchandiser.
Ja du får själv söka din praktikplats, men du får naturligtvis stöd i detta arbete. Läs gärna mer om LIA-processen.
Nej, vi tar ett sommaravbrott några veckor under sommaren. Detta kan dock variera en del mellan olika utbildningar. Inga höstlov, sportlov eller påsklov förekommer på våra utbildningar .
Läs om den grundläggande behörigheten och särskilda kraven för de olika utbildningarna under behörighet.
Till utbildningen Butiksledare behöver man ha yrkeserfarenhet inom försäljning och service inom handel motsvarande minst 2 år på halvtid.Se exakt vad som gäller för utbildningen under rubriken Behörighet.